Sleduj návody s komentářem. Upload obrázků Upload souborů War3Zone.eu Webmail Podpoř náš web a vyber si výhodu
Sponzor VPS:


      

Serialbook - upozornění na nové epizody oblíbených seriálů

Hardware Návody

Moderátor: Hardware a Software poradce

PC aneb jeho střeva a žaludek

Příspěvekod  Vasekdvor » úte 08. úno 2011 21:47:24

PC aneb jeho střeva a žaludek

Tento článek byl převzat z webu http://vseohw.net/ a nejprve si jen tak stručně řekneme co počítač obsahuje.
Příště si řekneme jak je postavit od základu a popíšeme si jeho funkci a nastavení. do tohoto článku budou přibývat odkazy na více rozšířené články o zmíněných
součástkách (komponentách).Toto je tedy jen stručný článek.

Case (Skříň)

Case, neboli skříň, je důležitá součást počítače, avšak není nutná. PC šílenci, třeba jako já, máme zrovna teď základní desku položenou jen tak na stole. To je ale veliký risk. Musíte si dávat pozor, abyste si na základní desku nevylili čaj (nastal by zkrat), nebo aby vám na desku nešlápl váš domácí mazlíček,... jako třeba mé kočky. Nastalo by poškození PCB a také možný zkrat nebo zlomení plošného spoje. Mé kočky ale jsou chytré a když mi vlezou na PC stůl, desku opatrně překročí a já dále pokračuji v práci.

Pro běžné uživatele, ostatní obyčejné lidi a jiné PC experty je skříň důležitá součást počítače. Chrání vůči vnějším nežádoucím vlivům, mechanickému poškození, tekutinám a celkově drží počítač pohromadě. Díky tomu se dá také PC snadno přenášet. V některých případech i pomáhá k lepšímu chlazení komponent díky proudění vzduchu.

Obrázek

Nezapomeňte vybírat skříň tak, aby pasovala rozměry na vaši základní desku. Na Micro-ATX desku pořiďte ATX nebo M-ATX skříň. Na ATX desku pořiďte ATX skříň. Na serverovou E-ATX desku kupte skříň, aby se tam vaše deska vešla. Vždy platí, že menší desku do větší skříně narvete, avšak naopak nikoli. Tak se podle toho zařiďte ;-).

Obrázek

PSU (Zdroj)

Zdroj je součástka, bez které by celý počítač nefungoval. V dnešní době jsou prodávány jen zdroje ATX verze 2.0 nebo 2.2. Starých AT zdrojů v bazarech si ani nevšimněte. Zdroje mají mnoho faktorů, na které je doporučeno brát zřetel. Dnešní doba si žádá výkonné zdroje s množstvím SATA a PCIe napájecích konektorů. Máte také na výběr mezi aktivním a pasivním PFC, přičemž každé má své výhody i nevýhody. I když se zdá, že vývoj zdrojů zaostává za ostatním počítačovým zbožím, není tomu tak. Vědci totiž vyvinuli zdroje s účinností až 85%, to znamená, že jen 15% energie se přemění na nějakou jinou formu energie, například tepelnou. Zdroje staršího data totiž účinnost nemají tak vysokou. A tedy mají horší poměr příkon:výkon. Jinak doporučuji kupovat zdroje raději nové a trochu dražší (kolem 1400 Kč s DPH a více). U nich máte jistotu kvality, tichosti a spolehlivosti a také máte jistotu, že u nich naleznete 24 pinový napájecí konektor základní desky, přičemž některé zdroje umí mít i odpojitelné 4 piny a 24 pinového konektoru se rázem stane 20 pinový, což je vhodné pro starší základní desky. Vhodné je tedy koupit v dnešní době zdroj s 24 pinovým konektorem, protože 20 pin je kompatibilní též. Popřípadě pokud to podporuje zdroj, má 4 piny oddělitelné,... anebo redukce.

CPU (Procesor)

Obrázek

Obrázek

Procesor je takové srdce počítače. Ne nadarmo se mu v angličtině říká „Central Processing Unit“ volně přeloženo jako „Centrální zpracovávací jednotka“. Důležité je slovo centrální. Přes procesor proudí všechny úlohy z operační paměti, které je potřeba propočítat. Procesor je po spočítání pošle zpět do operační paměti a rozhodne jak s nimi naloží, zdali data pošle do monitoru, pevného disku nebo do síťové karty... Dnešní článek je o počítači se 4 jádrovým procesorem, tedy pro dnešní dobu již se stává standardem. Po příchodu dvou jádrových procesorů si je všichni masivně kupovali, a tak se z dual-core CPU stal rychle standard. Se čtyř jádrovými to půjde poněkud pomaleji. Co se koupě procesoru týče, výběr závisí na vás, avšak musí být kompatibilní patice. Ani to však neznamená, že máte vyhráno. Raději se podívejte na web výrobce desky, koukněte na onen konkrétní typ, který kupujete, a ověřte kompatibilitu.


Motherboard (Základní deska)

Obrázek
Obrázek

Po CPU je základní deska prakticky jako druhé srdce počítače. Respektive tělo. Jako je na lidské tělo připojena spousta orgánů a končetiny, na základní desku jsou připojeny operační paměti, procesor, chladič procesoru, grafická karta (pokud nepoužíváte jen integrovanou) a další přídavné karty do PCI, PCI Express x1. Viz case, hleďte na formát základní desky a podle toho se zařiďte a kupte odpovídající skříň.


RAM (Operační paměť)

Obrázek
Obrázek

Aneb paměti není nikdy dost, obzvláště když je velice rychlá a ještě k tomu ve dvoukanálovém režimu. Do svého nového stroje jsem si koupil 2x(2x2GB). To jest 8GB operační paměti ve dvoukanálovém režimu. Paměti jsou typu DDR2. Stojí však velice málo, především díky zvyšující se poptávce a klesajícím cenám DDR3 modulů. DDR2 moduly se musí logicky zlevňovat ještě drastičtěji.

Do pamětí jsou nahrávána všechna data, která jsou počítána procesorem. RAM také slouží jako odkladiště pro systémové procesy operačního systému. Díky tomu jsou ihned rychle přístupné díky téměř nulové přístupové době a rychlosti v řádech i 8GB/s. Kupování paměti - musí odpovídat typ pamětí, například DDR, DDR2 DDR3


HDD / SSD (Pevný disk)

Obrázek
Obrázek

Pevný disk je součást PC, na níž se ukládají data. HDD tedy „Pevný disk“ je velice náchylnou součástí počítače, a to především v zapnutém stavu, když se plotny točí. SSD tedy skutečně pravý pevný disk, neobsahuje žádné pohyblivé součásti. Čistě jen NAND flash SLC nebo MLC čipy. SSD jsou zatím na svém počátku a zatím se do nich nevyplatí, dle mého názoru, investovat. Naštěstí vývoj klasických plotnových disků jde stále rychle dopředu a tak se i dnes setkáváme s 1TB a dokonce už i s 2TB disky.

Graphic card (Grafická karta)

Obrázek
Obrázek

Dnes existují takové skvělé technologie nazývané Hybrid SLI a Hybrid CrossFire, což umožňuje spojit výkon integrovaného grafického jádra a přídavné grafické karty. Avšak pro obyčejné uživatele stačí jedna grafická karta nebo dokonce i integrovaná. Do kanceláří a na nenáročný domácí počítač stačí grafika integrovaná. Pro hráče her už je zapotřebí grafická karta lepší přídavná. Dnes je standard PCI Express x16, ale setkáte se v pohodě ještě se starým hojně používaným AGP.

Sound card (Zvuková karta)

Obrázek
Obrázek

Zvuková karta bývá většinou přímo na desce v podobě zvukového čipu a vývodu na výstupy a vstupy. Říkám většinou, neboť třeba ryze serverové desky zvukové karty nemají. K čemu, že? Aby si administrátoři pouštěli v serverově, kde nejde slyšet ani vlastního slova, písničky? Nikoli. Zvuková karta by jim jen překážela. Jako třeba já. Nyní jedu na serverové desce položené na stole s integrovaným grafickým jádrem ATI Rage 8MB. Zvukovou kartu jsem si „zapíchl“ do PCI abych mohl poslouchat nekvalitně alespoň pár MP3. Tedy jsem řekl, že zvukové karty jsou i přídavné, a tedy buďto do PCI, PCI Express x1 nebo do USB. Každá se hodí jinak. Kartu do USB je možno zapojit do jakéhokoli počítače snadno a i tak snadno nainstalovat ovladače. Je skladná a snadno přenosná, přičemž rušení je malé, ne-li skoro žádné, neboť zvuková karta do USB je mimo skříň. USB karta mlřže být rovněž vhodným doplňkem k notebooku. Zapojíte ji do USB hubu společně s dalším USB příslušenstvím a doma jen zapojíte jeden kabel a je to.

Další přídavné karty a příslušenství

Obrázek
Obrázek
USB 3.0 karta


Jako další karty můžete použít přídavné zvukové karty, televizní karty, přídavné řadiče SATA, USB, FireWire, RAID a to buďto do PCI nebo do novějšího PCI Express x1. Pokud stavíte server poohlédněte se klidně i po přídavné kartě PCI-X. Další volitelné příslušenství jsou například reproduktory, sluchátka a další věcičky. Zatímco důležité příslušenství, pokud neovládáte PC/server přes vzdálenou plochu, je monitor, klávesnice a myš. Výběr těchto komponent je čistě na vašem gustu.

Text a některé obrázky byly převzaty z webu : http://vseohw.net/


  Vasekdvor
Fanatik
Fanatik
Uživatelský avatar

 
Příspěvky: 30
Registrován: ned 08. srp 2010 19:21:06
Podpora: 79 Kč

Zpět na Návody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace