Sleduj návody s komentářem. Upload obrázků Upload souborů War3Zone.eu Webmail Podpoř náš web a vyber si výhodu
Sponzor VPS:


      

Serialbook - upozornění na nové epizody oblíbených seriálů

Hardware Recenze

Moderátor: Hardware a Software poradce

Jak funguje počítač - díl 2. - základní deska

Příspěvekod  Vasekdvor » čtv 17. úno 2011 19:23:21

Jak funguje počítač - díl 2. - Základní deska

Výběru základní desky se věnuje zpravidla daleko menší pozornost než výběru procesoru a dalších komponent. Je to zcela neoprávněné. Výkon a rozšiřitelnost počítače totiž závisí velkou měrou na volbě základní desky. Chcete vybrat dobrou základní desku? Přečtěte si tento článek.

Když chcete stavět nebo renovovat počítač, začněte volbou základní desky. Základní desky se dělí především podle platformy na desky pro procesory Intel a pro AMD. Výkon desky určuje především jeho čipset. Velmi důležité jsou i dostupné sloty a to, jaké deska podporuje standardy.

Než si ukážeme vlastnosti některých konkrétních čipsetů, popíšeme si jednotlivé části základní desky.

Sloty:

ISA - jedná se o pomalou 16ti bitovou sběrnici, která se už dnes nepoužívá. Můžeme se s ním setkat u starších počítačů. U novějších počítačů je nahrazen výkonnějším slotem PCI. Slot sloužil k připojování modemů, síťových a zvukových karet a dalších zařízení. Protože se jednalo o nejrozšířenější standard, občas někdo má nějakou specializovanou ISA kartu.

PCI - stejně jako slot ISA, využívá se i PCI k připojení modemů, síťových karet a dalších komponent. S PCI sloty se setkáváme dnes u levnějších desek se staršími čipsety. PCI dnes nahrazuje sběrnice AGP a PCI-express

AMR - rozhraní určené především pro modemy. Na kartě pro AMR je pouze linková, analogová část modemu a o ostatní se postará deska, procesor a operační systém. Modemům pro AMR se říká softmodemy. Dnes už se toto rozhraní téměř nepoužívá.

AGP - rozhraní určené především pro výkonné grafické karty. Vyrábělo se v různých rychlostech. Nejrychlejší je AGP 8x. Dnes je toto rozhraní vytlačováno rychlejším rozhraním PCIe.

PCIe (PCI-express) - výkonné rozhraní, kterým je vybavena většina moderních základních desek. Ve verzi PCIe 1x nahrazuje rozhraní PCI a ve verzi PCIe 16x nahrazuje AGP. Je tedy určeno pro připojení periferií i grafických karet

Rozhraní pro pevné disky:

ATA (PATA/EIDE) - rozhraní pro disky ATA s maximální přenosovou rychlostí 100 nebo 133MB/sec. Toto je rychlost rozhraní, skutečná přenosová rychlost disku je menší.

Obrázek
Obrázek

SATA - novější rozhraní s maximální přenosovou rychlostí až 3GB/sec. Levné disky s tímto rozhraním jsou zpravidla stejně rychlé jako disky s rozhraním ATA, desku máte ale už připravenou na snadný upgrade. Navíc se pro připojení disku s rozhraním SATA používá tenký kabel, který nebrání proudění vzduchu, jako to bylo u disků s rozhraním ATA.

Obrázek
Samotný SATA konektor (pro data) je pod šipkou Signal vlevo ------ vpravo je SATA power (napájení)
Obrázek

RAID - rozhraní, které umožňuje připojit několik pevných disků do diskového pole. Počítač potom k celému poli přistupuje jako k jednomu disku. Disky je možné zapojit buď paralelně - stejná data se ukládají na oba disky, nebo sériově - data se rozdělí a část se zapíše na jeden disk a část na druhý. První způsob využijete, pokud vám jde o spolehlivost. Když na jednom disku dojde k chybě, můžete použít data z druhého disku. Druhý způsob zvolíte, pokud vám jde o rychlost a velkou kapacitu. Data jsou uložena v ideálním případě v polovičním čase a kapacita diskového pole se sčítá.

Rozhraní pro periferie:

Sériový port (COM) - velmi starý port, který stále přežívá a najdeme ho i na nových základních deskách. Používá se tam, kde je potřeba malý datový tok. Dříve se používal například pro připojení myši apod. Dnes je nahrazen portem USB.

Paralelní port (LPT) - je také port, který už má za sebou hodně let. Rovněž jej najdeme i na nových základních deskách a připojíme přes něj například některé starší tiskárny. Dnes je také nahrazován portem USB.

USB - univerzální sériový port, který se využívá k připojení tiskáren, scannerů a dalších zařízení. Je to nejpoužívanější port a v počítači jich určitě využijete více. V současné době je nejrozšířenější verze 2.0, která je mnoho násobně rychlejší než verze 1.1

Firewire - velmi rychlý port, který se dnes uplatní především pro připojení videokamer a některých digitálních fotoaparátů.

Další konektory na základní desce:

PS/2 - Konektor pro připojení klávesnice a myši
S/PDIF - standard zavedený firmami Sony a Philips, určený pro připojení různých zvukových zařízení.
RJ-45 - konektor pro připojení k počítačové síti. Využijete ho i pro připojení některých ADSL a WiFi modemů.
RJ-11 - konektor pro připojení modemu k telefonní lince.
D-SUB (VGA)- Starý dnes již nepoužívaný port pro připojení monitoru k PC.
DVI - Nový port dnes hojně využívaný pro připojení monitoru k PC (první port který podporuje přenos Digitálního a/nebo Analogového signálu[DVI-I,DVI-D,DVI-A])
DISPLAY PORT - Nový nastávající standart pro připojení monitorů k pc podporuje Video i audio přenos,konkurence HDMI.
HDMI - Multifunkční kabel propojující PC s monitorem,televizí,projektory a jinými zobrazovacími prvky,přenáš data i zvuk.

Obrázek
Na obrázku je vidět popis jednotlivých komponent základní desky Asus A8N-E.

Čipsety

Mozkem základní desky je čipset. Čipová sada spojuje dohromady procesor, paměť a další komponenty a výrazně ovlivňuje celkový výkon sytému. Při stavbě počítače se mnoho začátečníků dopouští té chyby, že si vyberou rychlý procesor a ušetří na základní desce. Je to podobné, jako bychom chtěli dát do trabantu motor z Rolls Royce. Výhodnější je koupit kvalitní základní desku a pomalejší procesor než obráceně. V současné době je na trhu několik generací čipsetů od různých firem. Velký výkonostní skok přišel s nástupem PCIe. Proto o koupi levné desky bez podpory PCIe uvažujte jen pokud víte, že nebudete požadovat v dohledné době upgrade počítače. Například grafické karty pro sloty AGP jsou postupně nahrazovány výkonnějšími kartami do PCIe slotů. Po nějaké době už bude grafických karet s AGP minimum a cena u nich nebude tak klesat jako u PCIe.

Pár slov si zaslouží také chlazení základních desek. Novější výkonné čipsety vyžadují zpravidla přídavné chlazení. Některé desky mají na čipsetu větráček, který umí čipové sadě velmi účině "schladit hlavu". Nevýhodou aktivního chlazení bývá větší hlučnost. Protože čipové sady nepotřebují chladit tolik jako třeba procesor, je možné využít i tiché pasivní chladiče. Ty zaberou ale větší prostor a u některých desek není potom už dostatek místa pro výkonější grafickou kartou do PCIe slotu. Zejména pokud plánujte využívat některou z karet nVidia 7800GT/GTX nebo ATI 1800XL/XT a pasivní chladič čipsetu, zjistěte si předem, zda se Vám vše do počítače vejde. Řešením může být i dražší case s větráním. Větrání umístěné na počítačové skříni bývá tišší a čipset pak uchladíte i menším pasivním chlazením.

Rady na závěr

Pro procesory Pentium je nejspolehlivější základní deska s čipsetem Intel
Pro procesory Athlon 64 jsou nejlepší desky s čipsetem nVidia
Pro procesory Celeron a Sempron stačí desky od VIA nebo SIS
Čipsety VIA a SIS jsou méně výkonné, ale levné a energeticky nenáročné
Chcete-li základní desku s výkonnějším integrovaným grafickým jádrem, dejte přednost Ati nebo nVidii
Preferujte základní desky s PCIe a SATA
Kvalitnější základní deska a slabší procesor je lepším řešením než naopak


  Vasekdvor
Fanatik
Fanatik
Uživatelský avatar

 
Příspěvky: 30
Registrován: ned 08. srp 2010 19:21:06
Podpora: 79 Kč

Re: Jak funguje počítač - díl 2. - základní deska

Příspěvekodemericanos » čtv 17. úno 2011 19:24:49

Pěkný
Znamka 10***** :-D :-D

SOFTWARE a HARDWARE tak to je moje!Rád ti poradím vše co budu vědět!!! ;-D
Piste mi na matyas@mataspage.org
emericanos
Kamarád
Kamarád
Uživatelský avatar

 
Příspěvky: 138
Registrován: stř 03. bře 2010 12:47:53
Bydliště: Doma u kompu!!
Podpora: Tento uživatel zatím nepodpořil naše fórum.


Zpět na Recenze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace